FAQ - znajdz odpowiedź na swoje pytanie

Niezbędnik Kierowcy

LEX UBER - zmiany w ustawie z dnia 6 września 2001r. - co nowego, jak się dostosować do zmian?


Z dniem 01.01.2020r. weszła w życia nowelizacja ustawy o traposrcie drogowym. W końcu, po kilku latach niedomówień w temacie aplikacji przewozowych, wszystkie te kwestie zostały unormowane i zapisane w ustawie.
Nowa ustawa nakłada na każdego kierowcę obowiązek posiadania licencji taxi (w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej), lub wypisu z licencji taxi od Partnera, z którym kierowca współpracuje.

Okres przejściowy ustawy trwa do 1 kwietnia 2020r. Po tym czasie, nie spełniając wymogów ustawowych nie będziesz mógł współpracować z platformami Uber, Bolt, FREE NOW, a co za tym idzie - również z nami. Co zrobić aby otrzymać od nas wypis z licencji i spełniac wymogi ustawowe?
W pierwszej kolejności wypełnij formularz odnośnie licencjonowania, który przygotowaliśmy dla Ciebie. Dzięki temu, zapiszesz się do naszego procesu licencjonowania i będziemy poinformowani o tym, że chcesz z nami działać. Po jego wypełnieniu, niezwłocznie się z Tobą skontaktujemy. Link do formularza: https://forms.gle/8XdiBjq5AEXttMbG6

Jakie dokumenty musisz posiadać aby spełniać wymogi ustawowe, a także otrzymać wypis z licencji?
📌 Badania psychotechniczne, a także badania lekarskie na kierowcę TAXI. 📌 Zaświadczenie o niekaralności, nie starsze niż 30 dni w momencie składania wniosku. 📌 Dowod rejestracyjny pojazdu z dodaną adnotacją TAXI. 📌 Skan prawa jazdy. 📌 Zdjęcie 3,5 x 4,5 cm potrzebne do wyrobienia dla Ciebie identyfikatora TAXI. (nie jest to obowiązkowe w każdym mieście, w niektórych z nich kierowcy taxi nie są zobowiązani do posiadania identyfikatorów) 📌 Jeżeli nie jesteś właścicielem pojazdu – umowa, która potwierdza Twoje prawo do dysponowania pojazdem (np. umowa użyczenia z właścicielem). 📌 Umowa najmu, którą posiadasz/będziesz posiadał z nami.
Podatek VAT


W Natviol rozliczamy VAT należny od przejazdów na aplikacjach UBER-BOLT w wysokości 8%.

Pamiętaj kierowco, dostarczając nam faktury kosztowe (paliwo, serwisy, zakup części, akcesoriów samochodowych, doładowania do telefonów, kupno telefonu) znacząco niwelujesz swój podatek VAT! Pamiętaj, bierz faktury i wstawiaj je na panel, a więcej pieniędzy zostanie w Twojej kieszeni!
Samochód nie jest zarejestrowany na mnie, czy mogę z wami współpracować?


Możesz się rozliczać z nami na samochodzie niezarejestrowanym na Ciebie - wystarczy, że będziesz posiadał umowę użyczenia pojazdu między Tobą a osobą od której bierzesz owy pojazd w użyczenie.
Umowa użyczenia jest darmowa i znajdziesz ją w google. :)
Do czego potrzebne są faktury kosztowe?


Wszelkie faktury kosztowe jakie weźmiesz na naszą firmę redukują w znacznym stopniu przyszłe płatności podatkowe, takie jak podatek dochodowy oraz VAT.


Mogą to być faktury paliwowe, serwis, zakup części, wszelkiego rodzaju płyny do samochodu, kosmetyki oraz inne akcesoria samochodowe.

Gdzie znajdę dane Natviol ?

Znajdziesz je na stronie głównej, dokładnie na samym dole strony.
Co ile się rozliczamy?


Częstotliwość rozliczenia wybiera kierowca. Może to być co tydzień, jak i również nawet co miesiąc. Cena za rozliczenie pozostaje zawsze taka sama. Zlecenia wypłaty dokonujesz w panelu kierowcy.
Czy macie zniżki dla kierowców?


Udostępniamy karty paliwowe uprawniające do zniżek na paliwo, dla kierowców współpracujących z nami. (Orlen, Circle K) Kierowcy mają również możliwość zakupu części samochodowych w sieci INTER CARS z rabatem nawet do 40 %. Posiadamy także preferencyjne stawki na ubezpieczenia komunikacyjne.
Jak rozliczamy obrót?


Faktury przychodowe (czyli za przejazdy UBER, BOLT) generują podatek VAT w wysokości 8%. Faktury kosztowe (paliwo, serwis, etc.) redukują podatek VAT należny od faktur przychodowych (8%).
Dostarczając nam faktury kosztowe, pozwalasz nam na redukcję podatku, a co za tym idzie - więcej zostaje w Twojej kieszeni.

Z tego przywileju możemy skorzystać w następujący sposób - od 23 % VAT (z FV np. na paliwo) odliczamy 50%, czyli połowa z VAT-u z faktury wraca do Twojego obrotu.
Nie mam skanera, jak dodać faktury i dokumenty?


Polecamy aplikację Tiny Scanner na smartfony. Konwertuje Twoje zdjęcie do formatu PDF i od razu możesz je wstawić na panel.
Do kiedy dostarczać faktury?


Prosimy o dodawanie faktur kosztowych za zakończony tydzień rozliczeniowy do wtorku kolejnego tygodnia. Np. jeździsz w tygodniu 01.04. - 07.04., to faktury kosztowe dodajesz max we wtorek, czyli 09.04. do północy.

Dotrzymywanie terminów dostarczania dokumentów znacząco usprawnia nam współpracę. ;)
Co sobotę dostaniesz również SMS przypominający o zleceniu wypłaty, czy też wstawieniu faktur.
Zarobek, a rozliczanie podatku VAT


Hipotetyczne zestawienie: Stały koszt w 1 tygodniu to umowa zlecenie - należy dodac - 95 zł w przypadku umowy zlecenie na kwotę 215 zł brutto, rozliczaną w pierwszym tygodniu - zawsze w pełnym wymiarze składek i podatku dochodowego.
31 zł, zamiast 95 zł - w przypadku gdy kierowca posiada pełny etat w odrębnej firmie. Kierowca - obrót łączny:
2000 brutto 2 aplikacje ( brutto - czyli również z tym co zabiera UBER (25%), bądź BOLT (20%). 1) UBER - 1000 brutto, czyli 750 netto (widoczne w aplikacji kierowcy). Koszt podatku VAT to 8 %, czyli 80 zł. (VAT liczymy z kwoty brutto) Faktury paliwowe dostarczone, w tym podatek Vat widniejący na fakturach do odliczenia = 46 zł łączne w rubrykach VAT. Z tych 46 zł możemy rozliczyć 50% (ze względu na to, że jesteśmy firmą transportową posiadającą licencję na krajowy przewóz osób), a więc 23 zł. W takiej sytuacji tytułowe zarobki kształtują się:
750 zł - 57 zł podatek VAT (57, bo zniwelowałeś go fakturami, z 80 zł do 57 zł) - 30 zł nasza prowizja za rozliczenie = 663 zł to kwota która trafia do Ciebie na konto. 2) Taxify 1000 zł brutto, czyli 800 zł netto ( widoczne w aplikacji kierowcy) koszt podatku VAT to 8 %, czyli 80 zł. Faktury paliwowe dostarczone, w tym podatek VAT widniejący na fakturach = 46 zł Z tych 46 zł możemy rozliczyć 50% a więc 23 zł. Tytułowe zarobki kształtują się następująco: 800 zł - 57 zł podatek VAT - 30 zł nasza prowizja za rozliczenie = 713 zł zarobku na konto kierowcy. Licząc 2 aplikację razem: 1550 zł netto - 114 zł ( 160 VAT - 46 zł, czyli kwota do redukcji podatku VAT) - 47 zł prowizja za rozliczenie obydwu aplikacji = 1389 zł. Tyle trafia na Twoje konto w przypadku rozliczenia dwóch aplikacji.
Kiedy dostanę przelew?


Przelewy wysyłamy do kierowców co środę każdego tygodnia, a więc najpóźniej na Twoim koncie przelew zaksięgowany jest w czwartek.
Jeśli nie otrzymasz go do godziny 16 w czwartek (a uprzednio go zleciłeś) prosimy o kontakt z nami.
Platforma Bolt - rekomendowani partnerzy


Firma Natviol znajduje się na liście partnerów rekomendowanych przez platformę BOLT na terenie całego kraju.
Cieszy nas fakt, iż zdecydowana większość wybiera nas jako swojego partnera rozliczeniowego na platformie BOLT.
Jakie macie zniżki na paliwo?


Posiadamy w swoim zakresie karty uprawniające do zniżek przy tankowaniu paliwa: - 5 gr/L paliwa, w tym LPG - 8-10 gr/L paliwa premium. Orlen karta biznes tank: Taką kartę kierowca może wyrobić odrazu na stacji, podając nasz numer NIP oraz swój numer rejestracyjny. Koszt karty to 1 zł. Karta Circle K: Aby uzyskać taką kartę prosimy o kontakt z nami, ponieważ ową kartę wysyłamy do Ciebie my, na wskazany adres zamieszkania.
Jaka cena za rozliczenie?


Niezaleznie od tego, czy rozliczasz się z nami co tydzień, dwa, trzy tygodnie, lub co miesiąc - przy zleceniu wypłaty środków zapłacisz jedynie 47 zł za rozliczenie swojego obrotu za dwie aplikacje, lub 30 zł za jedną aplikację. Cena za rozliczenie trzech aplikacji (Uber, Bolt, FREE NOW) to 70 zł. Kierowco pamiętaj, żeby nie przekroczyć miesięcznego okresu rozliczenia. Po jego przekroczeniu, przy wypłacie środków naliczona zostanie kolejna prowizja, adekwatnie za kolejny miesiąc rozliczeniowy.
Panel kierowcy - co to panel, czy to niezbędne do podjęcia współpracy?


Panel Kierowcy to narzędzie stworzone z myślą o jak najlepszej i jak najprostrzej współpracy między Wami - kierowcami, a nami, Waszym Partnerem rozliczeniowym.

Jest to niezbędne narzędzie do bezproblemowej współpracy. Dzięki panelowi masz wgląd w swój obrót, swoje rozliczenia, umowy, a także wstawiasz faktury kosztowe, które niwelują Twój podatek VAT.
Poprzez panel kierowcy zgłaszasz nam również chęć wypłaty swoich środków.
Podsumowując - wszystko w jednym miejscu. ;)
Przejazdy gotówkowe


Kierowca po zakończonym kursie, ma obowiązek wystawić paragon z kasy fiskalnej klientowi.
Jeżeli kierowca tego nie zrobi, mogą wiązać się z tym konsekwencje karno-skarbowe.
JAKO FIRMA NATVIOL, NIE WYRAŻAMY ZGODY NA PRZYJMOWANIE I REALIZOWANIE PRZEJAZDÓW GÓTÓWKOWYCH PRZEZ NASZYCH KIEROWCÓW BEZ KASY FISKALNEJ.

Umowy

B2B


Umowa B2B, czyli Business-to-Business, to bardzo wygodny sposób na rozliczenie pomiędzy firmami.

Taka forma współpracy jest jak najbardziej opłacalna jeżeli posiadasz własną firmę.

Podpinając się pod nas, masz jedną fakturę do rozliczenia, a nie setki ze swoich przejazdów. Dodatkowo, chcąc jeździć pod własną działalnością musiałbyś posiadać licencję na krajowy przewóz osób.

Ty wystawiasz nam fakturę - my przelewamy do Ciebie obrót pomniejszony o naszą prowizję.
Dokładne zasady rozliczeń B2B w zależności, czy Twoja Firma jest czynnym płatnikiem VAT, czy też nie, są dostępne na panelu kierowcy w zakładce Pomoc.
Jaką umowę wybrać


Z tytułu umowy zlecenie zyskujesz ubezpieczenie, oraz odprowadzamy wszystkie składki.
Z tytułu umowy wynajmu to Ty odprowadzasz podatek dochodowy (8.5% z tytułu umowy najmu). Jest to najkorzystniejsza finansowo forma rozliczenia dla kierowcy (sprawdź temat umowy wynajmu).

B2B - jedna faktura zamiast setek faktur przejazdowych z aplikacji.
Opcja tylko dla osób posiadających firmę.

Dla osób prywatnych polecamy połączenie umowy zlecenia i umowy najmu. Najlepsza optymalizacja kosztów + ubezpieczenie. ;)
Umowa zlecenie


Dzięki umowie zlecenie jesteś ubezpieczony, a dodatkowo optymalizujesz jak najbardziej swoje koszty.
Umowa wynajmu


Aby podpięcie bylo jak najbardziej korzystne dla Ciebie i maksymalnie optymalne finansowo, opieramy się o umowę wynajmu. Przy wyborze takiej umowy, potrzebujemy również zdjęcie dowodu rejestracyjnego samochodu którym będziesz się poruszał na platformie UBER- BOLT-FRE NOW. Dodaj je na panel kierowcy.
Szczególnie polecana forma, gdy nie jesteś nigdzie indziej zatrudniony. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy. Wybierając umowę wynajmu, czyli najbardziej korzystną opcję dla kierowcy posiadających swój samochód, powinieneś zgłosić ową umowę w swoim Urzędzie Skarbowym i pobrać numer konta do wpłat.
Podatek ten wynosi 8,5%. Możesz go rozliczać miesięcznie, kwartalnie, bądź rocznie.
Pamiętaj, aby z tytułu umowy najmu na koniec roku wypełnić PIT-28!
Student, a umowa zlecenie


Studencie, wybierając umowę zlecenie (plus obowiązkową umowę najmu), jedynymi kosztami jakie ponosisz przy wyborze owej umowy jest wyłącznie podatek dochodowy.
Co za tym idzie - jesteś zatrudniony, i pracujesz na legalnej umowie. Koszt owego podatku to 29 zł miesięcznie. Nie ma konieczności odprowadzania za Ciebie składek ZUS.
Pamiętaj, że umowę najmu rozliczasz z US samodzielnie!
Gdzie znajdę umowy ?


Wzory umów do pobrania i wypełnienia znajdziesz na naszym panelu kierowcy. Pobierz je zaraz po założeniu konta i uzupełnij przed pierwszym rozliczeniem.

Podpięcie konta/kont

Czy Uber i Bolt się mi opłaca?


Odpowiadając na wiele takich pytań, doszliśmy do wniosku, że jeśli sam nie spróbujesz, to się nie przekonasz. ;)

Klasyfikując zarobki "na pełny etat" a "pracy dodatkowej" - kształtują się one na poziomie 4-5 tys. netto miesięcznie (stała), do 1-3 tys. netto (dodatkowa).

Dużym atutem takiej pracy jest bycie swoim własnym szefem, nikt nie stoi nad Tobą rozkazując Ci kiedy jeździć, jak jeździć oraz jak dbać o samochód.
Możesz początkowo potraktować UBER/BOLT jako praca dodatkowa.. możliwe, że z czasem zobaczysz, że jednak zarobki są większe niż oczekiwałeś i stanie się to Twoje podstawowe źródło dochodu. ;)
Adresy mailowe do podpięcia konta kierowcy - UBER


natviol.warszawa@onet.pl natviol.trójmiasto@onet.pl natviol.lodz@onet.pl natviol.silesia@onet.pl natviol.poznan@onet.pl natviol.krakow@onet.pl natviol.wroclaw@onet.pl Nr telefonu do każdego z miast: 601 718 638
Podpięcie BOLT


Aby podpiąć się pod nasze konto partnerskie BOLT bez aktywnego konta kierowcy, będziemy potrzebowali do założenia go Twojego adresu mailowego, oraz numeru telefonu.
Na swój mail dostaniesz link do rejestracji. Po uzupełnieniu dokumentów zgłoś się do nas, przyspieszymy proces aktywacji i pokierujemy Cię dalej.
Kierowca posiadający aktywne konto, niestety zmieniając partnera będzie musiał od początku założyć konto z naszego polecenia, czyli tak jak pisaliśmy wyżej - z linku aktywacyjnego.
Bolt zmienił wymogi przy zmianie Partnera i od niedawna trzeba zakładać konto od początku. Jednakże są tego plusy.. czasami ocena kierowcy nie była dla niego zadowalająca, a na nowym koncie zaczynasz ze średnią 5.0 ;)
Podpięcie UBER


Możesz podpiąć swoje konto w dwojaki sposób: - W centrum pomocy UBER w aplikacji wyszukać zakładkę "kierowcy i parterzy flotowi", a następnie "zmiana partnera" i wpisać wymagany adres email adekwatny do aglomeracji w której będziesz wykonywał przejazdy, oraz numer telefonu; - zaakceptować nasze zaproszenie do konta partnerskiego na swoim koncie kierowcy (uprzednio oczywiście podając nam swojego maila, np. na live chacie).
Gdzie działamy?


Świadczymy usługi we wszystkich miastach i aglomeracjach w których dostępne są aplikacje Uber i Bolt, czyli: 1) Uber: Warszawa,Wrocław, Poznań, Trójmiasto, Kraków, Silesia.
2) Bolt: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Kraków, Łódź, Lublin, Poznań, Rzeszów, Silesia, Szczecin, Toruń, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław.
BOLT - zakładanie konta i dane partnera


Przy zakładaniu nowego konta kierowcy i podpinaniu się pod nas, będziesz musiał uzupełnić parę danych odnośnie partnera.
Oto dane do 5 kroku:
NATVIOL 97-200 Tomaszów Mazowiecki Dzieci Polskich 15/32 VAT NIP 773 244 70 00 REGON 101091361 Nr konta PL 31 1950 0001 2006 0035 8111 0001 Idea Bank

Konto Kierowcy

Konto kierowcy UBER, od czego zacząć?


Aby założyc konto Uber i zacząć zarabiać wystarczy, że masz ukończone 20 lat, zaświadczenie o niekaralności oraz samochód spełniający wymagania platformy.
Będziesz potrzebować aktywnego konta na platformie Uber oraz umowy podpisanej z nami.

Do posiadania aktywnego konta na platformie będziesz potrzebować:

- Zdjęcie dowodu osobistego;

- prawo jazdy minimum od roku;

- zaświadczenie o niekaralności;

- dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym;

- ważne ubezpieczenie OC pojazdu.

- skan podpisanych umów niezbędnych do współpracy z nami.
Konto kierowcy BOLT


Żeby móc jeździć na platformie BOLT, musisz mieć ukończone 19 lat, oraz samochód z minimum 2005 roku. Dokumenty wymagane są identyczne jak na platformie UBER (patrz wyżej).
Panel kierowcy


Niezbędne narzędzie do współpracy między nami. ;) Znacząco ułatwia dostarczanie faktur, umów, zlecanie wypłat, wgląd w saldo.
Zaświadczenie o niekaralności


Zaświadczenie o niekaralności to dokument, który musisz dodać przy zakładaniu konta kierowcy na platformie UBER & BOLT.
Jest to dokument obowiązkowy i bez niego Twoje konto nie będzie aktywne.
Zaświadczenie o niekaralności możesz pobrać od ręki z każdego Sądu w Twoim mieście, bądź bez wychodzenia z domu, ze strony internetowej
https://www.e-odpisy.pl/zaswiadczenie_o_niekaralnosci_krk.html